Buzile najlepszy w Wyścigu Przyjaźni Polsko-Ukraińskiej

Roman Buzile z Ukrainy wygrał 58. Wyścig Kolarski Orlików Przyjaźni Polsko-Ukraińskiej im. płk Skopenki. Drużynowo najlepszą okazała się ekipa KS Pogoń Mostostal Puławy.

W tym roku wyścig rozegrano tylko na terenie Zamojszczyzny i liczył 5 etapów (507 km). Na starcie stanęło 62 zawodników (do lat 23) — z 13 klubów polskich i ukraińskich. Najlepszy z polskich kolarzy był Grzegorz Haba (KS Pogoń Mostostal Puławy), który w „generalce” zajął 4. miejsce i zdobył koszulkę klasyfikacji punktowej. Triumfator wyścigu, Buzile, wygrał także klasyfikację dla aktywnych. W górskiej najlepszy okazał się Łukasz Klasiński z ALKS Stal Grudziądz.

Pierwszy etap wyścigu, liczący 154 kilometry, padł łupem Rafała Jeziorskiego (KS Pogoń Mostostal Puławy), który po emocjonującym finiszu pokonał Iwana Dziubuka z ukraińskiej ekipy KOLLS. Trzecie miejsce zajął Roman Szewczuk (Track Ukraina). Rozegraną kolejnego dnia jazdę indywidualną na czas wygrał Andriej Brataszczuk (KOLLS), który trasę 19 km pokonał w czasie 24.19,97. Drugi był jego rodak z Ukrainy, Witalij Hryniew, a trzeci Michał Paluta (TKK Pacific Toruń). Tego samego dnia odbył się trzeci etap. Kolarze mieli do przejechania 122 kilometry. Jako pierwszy na mecie zameldował się Łukasz Klasiński. Podium uzupełnili Grzegorz Haba i Roman Buzile. Czwarty etap — kryterium uliczne w Zamościu (82,5 km) należał do Adriana Kucharka z TKK Pacific Toruń. Pokonał on Norberta Krakowiaka (TC Chrobry Głogów) i Mateusza Kazimierczaka (KS Pogoń Mostostalu Puławy).

Ostatniego dnia wyścigu, na orlików czekało 126 kilometrów, przebiegającyh po trasie Zamość — Jacnia — Zwierzyniec — Frampol — Szczebrzeszyn — Zamość. Na metę na Rynku Wielkim w Zamościu przyjechała ponad 20-osobowa grupa, z której najszybciej finiszował Michał Czerkies (KS Pogoń Mostostal Puławy). Za nim "kreskę" przeciął Michał Kasperek (TC Chrobry Głuchołazy) oraz Roman Buzile, który na mecie mógł się cieszyć ze zwycięstwa w generalce.

Źródło: Polski Związek Kolarski