Archiwum
Archiwum
Archiwum

Mostostal Puławy S.A. wybuduje w charakterze Generalnego Wykonawcy Centrum Badań Procesów Ekstrakcji Nadkrytycznej surowców roślinnych z zastosowaniem CO2. Zleceniodawcą jest Instytut Nawozów Sztucznych w Puławach, z którym Mostostal podpisał umowę w dniu 28.05.2010r.

Zakres prac obejmuje:

  • wykonanie robót budowlanych następujących branż:
    • budowlano-konstrukcyjnej, łącznie z zagospodarowaniem terenu oraz drogami
    • montażowej
    • automatyki i pomiarów
    • elektrycznej, łącznie z teletechniką
    • instalacyjnej
  • dostawę i zabudowę materiałów i urządzeń niezbędnych do wykonania robót budowlanych, z wyłączeniem dostarczonych przez Zamawiającego
  • zabudowę i podłączenie aparatów, maszyn i urządzeń dostarczonych przez Zamawiającego
  • wykonanie rozruchu mechanicznego

Nowo budowane Centrum będzie bazą do prowadzenia badań nad procesami ekstrakcji nadkrytycznej surowców roślinnych. Ekstrakcji mogą być poddawane zarówno wysuszone odpady poprodukcyjne z wytwórni soków owocowych (nasiona, wysuszony miąższ, skórki z owoców czarnej porzeczki, truskawek, malin, aronii, czarnego bzu), jak i papryka, pieprz, czosnek, zioła, a także wysuszone żółtka kurzych jaj. W wyniku przeprowadzonego procesu ekstrakcji otrzymuje się cenne gospodarczo oleje wielonienasycone, flawonoidy, antocyjany, barwniki. Technologia ekstrakcji nadkrytycznej z zastosowaniem CO2 jest technologią bezodpadową, należącą do tzw. „zielonej chemii”, przyjaznej środowisku naturalnemu, bezodpadowej, wytwarzającej ekologiczne produkty z surowców naturalnych. Otrzymane w jej wyniku surowce są sterylnie czyste, wolne od pozostałości rozpuszczalnika, pozbawione jakichkolwiek żywych organizmów, pleśni, grzybów, mykotoksyn. Właściwości te pozwalają na ich szerokie zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu: kosmetycznym, spożywczym, farmaceutycznym, paszowym. Technologia ekstrakcji nadkrytycznej jest technologią innowacyjną, która stosowana jest obecnie w kilku krajach na świecie (Niemcy, Wielka Brytania, Stany Zjednoczone, Finlandia, Chiny, Indie). W Europie Środkowo-Wschodniej stosowana jest wyłącznie w Instytucie do ekstrakcji chmielu.

Projekt dofinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego - Działanie I.3 „Wspieranie innowacji” w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013.

Planowany termin zakończenia robót - luty 2011r.

Planowany termin zakończenia rozruchu mechanicznego - marzec 2011r.